Po–Pá 8.00–17.00 h
BAZENY.cz

Díky technické propracovanosti vířivek, které prošly více jak čtyřicetiletým vývojem, si dnes můžete dopřát účinky hydromasáže, aromaterapie a chromoterapie. Současné moderní technologie nám umožňují užít si minerální a horkou vodu i jinak než u přírodních pramenů. Stačí napustit vodu do vířivky, přidat kapku vonného oleje a zapnout zvolený program. Relaxace, masáž, odpočinek – to vše v pohodlí vašeho domova nebo na zahrádce pod letním sluncem či ve vířivce obklopené sněhem.

Vířivky využívají vodu s vířivými proudy zhruba o teplotě lidského těla. Často je koupel kombinována také s aromaterapií a relaxační hudbou. To vše snižuje neblahé účinky stresu a vede ke zlepšení duševní pohody. V neposlední řadě zvyšuje koupel ve vířivce produkci endorfinu (hormonu štěstí), který tlumí bolest.

Hydromasáž má pozitivní účinky na krevní oběh, zmírňuje napětí svalů, odstraňuje stres a pocit únavy i vyčerpanosti a uvolňuje celé tělo. Vířivá koupel tedy nejenže hýčká vaše tělo, ale uvolňuje také mysl.

O uvolnění ve vířivkách se starají dva základní typy trysek – vodní a vzduchové. Vodní trysky vytváří 3 typy vodního proudu – přímý, rotační a pulzační, které mají účinek především na uvolnění svalů a kloubů. Vzduchové trysky zase vytvářejí vzduchové bublinky, díky kterým si můžete vychutnat povrchovou masáž a dopřát si tak uvolňující vibrace do celého těla. Při hydromasáži si zároveň můžete nastavit různou intenzitu od jemné masáže až po bodovou akupresurní masáž.

Doplňky vířivek

Moderní vířivky disponují zařízením nejen pro hydromasáž, ale také pro doplňkové terapie – jsou již naprosto běžně vybavovány barevnými podvodními reflektory pro chromoterapii či komponenty pro aromaterapii. Využívání těchto léčebných metod pochází od velkých světových kultur naší historie.  Abychom obnovili rovnováhu, kterou v našem životě plném stresu často ztrácíme, snažíme se v dnešní přetechnizované době co nejčastěji vracet k přírodním a staletími osvědčeným metodám a postupům.

Aromaterapie

Tato metoda využívá aktivní vonnou látku, která po vdechnutí putuje přes čichový nerv do čichového centra mozku a ovlivňuje autonomní nervový systém. Díky aromaterapii můžete ovlivnit krevní tlak, navodit pocit osvěžení nebo se zahřát, zmírnit bolesti hlavy, uklidnit a povzbudit mysl a další. Hydromasáž je spolu s aromaterapií častou kombinací k docílení celkového klidu a pohody, neboť velice příznivě ovlivňuje organismus. Aromaterapie je využívaným způsobem pro léčbu různých bolestivých stavů svalů a kloubů, či pro zmírnění příčin zdravotních problémů a nemocí. Je preferována i v psychoterapii pro snižování napětí, odstraňování stresu, vyvolání emocionální pohody, zvýšení životní energie a vitality. Aromaterapie je účinná také při léčbě psychosomatických onemocnění.

Chromoterapie

Metoda chromoterapie vychází z faktu, že barvy ovlivňují náladu a rozpoložení člověka. Pro posílení organismu a zklidnění těla i mysli využívá barevná světla. Pro umístění chromoterapie jsou ve vířivce nainstalované barevné podvodní reflektory. Základ tvoří 4 barvy – červená, modrá, žlutá a zelená.

  • červená barva - osvěží a rozproudí krev a urychlí látkovou výměnu
  • modrá barva - slouží ke zklidnění a zvýšení koncentrace
  • žlutá barva - zastupuje slunce – přináší světlo, energii, teplo a pozitivní naladění
  •  zelená barva - souvisí s přírodou a duševním klidem
 

Funkce blower: Blower je specificky upravená sada trysek uvolňující do vody jemný proud vzduchu, který pomáhá lépe šířit vonné esence. Zároveň okysličuje vodní proud, který revitalizuje pokožku.

Při hydromasáži bychom měli dodržovat také několik základních pravidel:

  • Ideální teplota vody ve vířivce je teplota lidského těla, tedy do 37°C. Pro povzbuzující a revitalizující účinek hydromasáže doporučujeme nastavit teplotu vody ve vířivce 1-2°C pod tělesnou teplotu. Relaxačních účinků vířivek si díky této teplotě mohou užívat i těhotné ženy.
  • Čím více snížíte teplotu, tím více stoupne účinek relaxační hydromasáže. To vám zajistí příjemnější usínání a klidnější spánek.
  • Doba koupání je individuální, je však důležité přihlížet také k aktuálnímu zdravotnímu stavu. Již při 15 minutové intenzivní hydromasáži se totiž obsah kyslíku v krvi zvýší o zhruba 10 %.
  • Při delším pobytu může dojít k většímu uvolnění svalů. Takže pokud trávíte ve vířivce delší dobu, dejte pozor při vylézání.
  • Po ukončení koupele si poležte cca 10 minut  mimo vířivku pro doznění blahodárných účinků hydromasáže.
  • Jídlo doporučujeme konzumovat nejpozději dvě hodiny před koupelí.

Vířivky dovedou poskytnout skutečně mnoho způsobů relaxace. Pokud jste se pro koupi svého osobního relaxačního centra v podobě vířivky již rozhodli, pak máte jistotu, že přínosy, které vám poskytuje, budete rádi využívat každý den.

Pokud máte fyzicky namáhavou práci, sedíte celý den u počítače, bolí vás záda, klouby, máte bolesti hlavy, je pro vás vířivka skvělým místem pro nápravu. Všechny tyto problémy dokážou účinky hydromasáže zmírnit, nebo dokonce úplně odstranit a vrátit tak vašemu tělu i mysli opětovnou vitalitu.

Jak se chová tělo ve vířivce?

  • Po 5 minutách se snižuje krevní tlak a začíná se zpomalovat srdeční tep.
  • Po 8 minutách se zlepšuje cirkulace krve, pociťujeme zahřívání rukou a nohou.
  • Po 12 minutách se začínají uvolňovat a relaxovat svaly, odplavuje se mléčná kyselina a toxiny.
  • Po 15 minutách dosahuje tělo rovnováhy a ustupují bolesti hlavy i další bolesti.
 

Pozitivní účinky vířivek – podrobný popis

Bolest

Účinek vířivek společně s horkou vodou přináší možnost dokonalé relaxace namoženým a napjatým svalům. Zároveň stimuluje tvorbu endorfinů (hormonů štěstí), které tlumí bolest. Po ponoření do vířivky je váha těla díky vodě podstatně redukována, což působí relaxačně na vaše klouby a svaly.

Stres

Koupel ve vířivce napomáhá uvolnění svalového napětí a zbavuje pocitu starostí a stresu. Teplá voda má tendenci mírnit rychlost tělesných procesů a zpomalovat aktivitu vnitřních orgánů. Vířivka stimuluje citlivost receptorů na kůži a zlepšuje její prokrvení.

Nespavost

Ve vířivce se zvýší tělesná teplota, a po jejím opuštění opět poklesne, což pomůže k rychlejšímu usnutí a hlubšímu odpočinku. Teplá bublající voda vám tedy umožní lepší usínání a hlubší a kvalitnější spánek, než který obvykle máte.

Očista

Během relaxace se otvírají póry pokožky, které se díky proudění teplé vody dokonale čistí. Z těla odcházejí toxiny a získává opět ztracenou vitalitu. Vířivé proudy působí i na lepší cirkulaci krve.

Celulitida a snížení váhy

Teplá voda a masážní trysky přispívají k vypínání kůže a účinně redukují známky celulitidy. Napomáhá lepší cirkulaci krve a rychlejšímu odbourávání podkožního tuku. Vířivky tedy přispívají i ke snížení váhy.

Kardiovaskulární soustava

Relaxace v hydromasážním bazénu je vhodná i pro lidi trpící kardiovaskulárními problémy nebo pro pacienty po operacích srdce. 

Artritida

Vyšší teplota vody ve vířivce pomáhá odstranit ztuhlost a otoky způsobené artritidou a stimuluje krevní oběh. V těchto případech se doporučuje počkat, až ucítíte, že jsou vaše svaly uvolněné, následně provést několik pomalejších cviků a poté se opět ponořit do vířivky, kde proces relaxace dokončíte. Možnosti této rehabilitace ale nejdříve konzultujte se svým lékařem.
Jak vybrat ten správný bazén?

Jak vybrat ten správný bazén?

Podívejte se na hlavní rozdíly mezi skimmerovým a přelivovým bazénem a zjistěte, jaké jsou přednosti našeho revolučního materiálu ALBISTONE®.

  • Autorizovaný e-shop
  • Výhodné akce
  • Většina produktů skladem
  • Rychlé doručení
  • Platba kartou
  • Více než 30 let zkušeností